Jak wybrać zwierzaka?

Wielu przyszłych opiekunów zadaje sobie to pytanie. I całe szczęście! Mimo wielu wspaniałych emocji, jakie budzi pojawienie się w domu zwierzaka, warto na razie odłożyć je na bok i najpierw podejść do paru kwestii z zimną krwią.

Pomyśl o sobie i zastanów się uczciwe nad poniższymi kwestiami. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, zwłaszcza w przypadku adopcji/kupna zwierzaka.

Jaki prowadzę tryb życia?

Jak wygląda mój dzień?

Ile godzin w moim grafiku jestem w stanie przeznaczyć na opiekę nad zwierzakiem?

Na pewno każdy z nas jako dziecko, błagając rodziców o psa usłyszał: „Pies to obowiązek”, „Trzeba wstawać rano”

To prawda. Jeśli lubisz poimprezować a pobudka przed 7:00 brzmi dla Ciebie jak dobry żart, to zastanów się, czy jesteś w stanie i czy chcesz radykalnie zmienić swój tryb życia. Psa trzeba rano wyprowadzić na spacer i nie podlega to żadnej dyskusji ani negocjacom.

Jeżeli siedzisz w pracy po 12 godzin, a Twój pies miałby na 14 godzin zostawać sam w domu, to chyba sam/a przyznasz, że nie brzmi to rozsądnie.

Zastanów się też, na ile aktywny tryb życia prowadzisz i w związku z tym takiego psa lub kota szukaj.

Jeśli lubisz biegać i regularnie spędzasz czas aktywnie, spróbuj znaleźć psa, który również jest aktywny.

Jeżeli nie zgarcie się na tym poziomie, to może się to skończyć małą katastrofą w postaci np. rozszarpanej kanapy. I oby tylko taką. Twój pies byłby nieszczęśliwy i niespełniony.

Jeśli z kolei jesteś domatorem i lubisz spędzać czas na kanapie, lepiej wybierz psa o niskim poziomie aktywności, czyli psiego „kanapowca”.

Jeśli z kolei często wyjeżdżasz i myślisz, że lepiej sprawdzi się kot – myslisz się. Żadnego zwierzaka nie zostawisz na tydzień samego w domu.

Opieka nad kotem wymaga takiej samej systematyczności jak opieka nad psem, tylko polega na innych aktywnościach.

Nie chcę, żebyś pomyślał/a, że nie możesz mieć zwierzaka, bo czasem zdarzy ci się poimprezować albo kilka razy w roku wyjeżdżasz na delegację.

Chcę tylko podkreślić, że zwierzak to naprawdę poważne zobowiązanie a opieka nad nim wymaga regularności.

Każdy kot i każdy pies ma swoje potrzeby, o których spełnienie zobowiązujesz się zadbać biorąc to stworzenie pod swój dach.

Rozważ swoje plany na najbliższą przyszłość

Czy planuję wyjazd za granicę?

Przeprowadzkę?

Dzieci?

Naturalnie, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, ale jeżeli pragniesz założyć rodzinę w niedalekiej przyszłości, nie porywaj się na opiekę nad psem przejawiającym zachowania agresywne wobec dzieci.

Większosc zachowań problemowych jest do przepracowania, i tym przecież się zajmuję, ale odwołuję się do twojego zdrowego rozsądku: będziesz pracował/a nad agresją takiego psa? Co jeśli nie zdążysz i pojawią się dzieci? Mierzmy siły na zamiary. Lepiej w tej sytuacji szukać zwierzaka z łagodnym usposobieniem.

Powiększenie rodziny to niestety częsty powód oddawania zwierząt do schroniska.

Warto przemyśleć decyzję dobrze, by tego uniknąć.

Kolejnym wartym przemyślenia punktem jest twoja sytuacja finansowa. Opieka nad jakimkolwiek zwierzakiem to stały wydatek w domowym budżecie. Musisz zapewnić zwierzakowi nie tylko jedzenie, ale tez opiekę weterynaryjną i potrzebne wyposażenie, jak smycz i szelki czy kuweta i żwirek.

Rzetelna opieka weterynaryjna nie opiera się tylko na pilnowaniu terminów szczepień.

To też badania profilaktyczne, odrobaczenie, często suplementacja lub konieczne leki.

W razie (odpukać!) choroby twojego pupila również często kosztowne leczenie. Opieka lekarza weterynarii niestety nie jest objęta funduszem NFZ, więc za każde badanie trzeba zapłacić.

I w końcu: kto mi pomoże?

Kto może cie zastąpić w przypadku twojej choroby albo wyjazdu? Kto pomoże Ci w sytuacji kryzysowej?

Nawet jeśli masz przyjaciela, który od razu przyszedł Ci do głowy i jesteś pewny/a, że jest gotowy ci pomóc, mimo to – porozmawiaj z nim o tym. Ustalcie, że jego numer telefonu będzie tym awaryjnym w książeczce zdrowia Twojego zwierzaka oraz jakiej innej pomocy oczekujesz.

Życie ze zwierzęciem to niezaprzeczalnie jedno ze wspanialszych doświaczeń jakie mnie w życiu spotkały.

Najważniejsza jest jednak kompatybilność. Znalezienie odpowiedniego zwierzaka to jak znalezienie idealnego życiowego partnera. Relacja ze zwierzęciem wymaga pracy, jak każda inna relacja w naszym życiu. Wszystkie zwierzęta są cudowne, co nie podlega dla mnie żadnej dyskusji, ale nie z każdym stworzymy zgrany team.

Skorzystaj proszę z moich wskazówek, aby ustalić azymut tej podróży. Resztę podpowie ci serce.